logo
Technika anaglifowa pozwala na oglądanie produkcji 3D bez specjalnego odbiornika, czyli z wykorzystaniem do tego zarówno ekranu zwykłego telewizora, jak i komputera. Źródło filmowe jest przygotowane w specjalny sposób. Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch obrazów, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka. By obejrzeć anaglif potrzebne są specjalne okulary o dwóch różnych szkiełkach, najczęściej czerwonym i cyjanowym. Zaletą tej metody jest brak konieczności zakupu specjalnego odbiornika i niski koszt okularów. Jednak film oglądany w takim systemie nie daje pełnej satysfakcji, gdyż jest to technika męcząca oczy, nie oddaje ona także w pełni barw.
Natomiast posiadacze telewizorów 3D mogą oglądać materiały stereoskopowe w technice aktywnej i pasywnej. W zależności od zakupionego odbiornika potrzebne są okulary przystosowane do danej techniki. Okulary pasywne, są to niedrogie okulary z szarymi szkłami. Każde z nich ma odpowiednią dla lewego i prawego oka polaryzację, odzwierciedlającą układ polaryzacji na ekranie telewizora. Okulary aktywne wymagają ładowania baterii, gdyż ich działanie jest oparte na szybkim, naprzemiennym wyciemnianiu szkieł. Okulary takie są odpowiednio droższe. Zasadą wspólną dla obu tych metod jest przygotowanie źródła. Pliki do takiego odtwarzania 3D muszą być specjalnie nagrane, w ścieżce filmu ukryte są dwa obrazy zamieszczone obok siebie (tzw. side-by-side) lub jeden nad drugim (over-under).
Oglądając materiały stereoskopowe należy pamiętać by nie siedzieć, ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od telewizora – optymalna odległość to ok. 2–3 m w zależności od przekątnej ekranu. Należy też patrzeć prostopadle do płaszczyzny ekranu, nie przechylając głowy na boki, gdyż obrócenie jej automatycznie utrudnia odbiór i powoduje zaburzenie obrazu.
Żeby obejrzeć materiały przygotowane podczas realizacji Projektu ROS3D zapraszamy na kanał youtube jednego z konsorcjantów, którym jest Instytut Nauki i Techniki Stipendium.
Na kanale znaleźć można filmy 3D oznaczone w tytule słowem ANAGLIF – przeznaczone są one dla osób nieposiadających telewizorów 3D, ale z dostępem do dwukolorowych okularów. Odtwarzacze youtuba dostosowują film do odbioru anaglifowego. Jeżeli natomiast posiadają Państwo odbiorniki stereoskopowe, należy w pasku filmu otworzyć zakładkę „Ustawienia” (wyrażoną kołem zębatym), a następnie „Opcje” i spośród nich wybrać „obok siebie” (w wersji angielskojęzycznej „Side by side”).