logo
Projekt pt. „Prace rozwojowe oraz testy w warunkach rzeczywistych autonomicznego i inteligentnego sterownika” nr Umowy: RPLD.01.02.02-10-0006/18-00 z dnia 31.08.2018 r. dofinansowany w ramach Osi Priorytetowej: I Badania, Rozwój i Komercjalizacja Wiedzy, Działania: I.2 Inwestycje Przedsiębiorstw w Badania i Innowacje, Poddziałania I.2.2 Projekty B+R Przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Przedsiębiorstwo OPTIMUS Sp. z o.o. - Lider Projektu
Instytut Nauki i Techniki Stipendium
Czas realizacji Projektu: 01.10.2018 r. – 30.09.2020 r. (24 miesiące)
Wartość projektu ogółem: 3 292 925,00 PLN
Kwota dofinansowania: 2 735 115,00 PLN
30.09.2020 r. zakończyła się realizacja Projektu, komercjalizowanego przez Lidera Projektu Optimus Sp. z o.o.
Celem Projektu jest opracowanie oraz walidacja technologii prowadzących do innowacyjnego produktu: autonomicznego i inteligentnego sterownika będacego elementem inteligentnego systemu sygnalizacji i oświetlenia przejścia dla pieszych zasilanego wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (słońce, wiatr).
Istotą produktu jest inteligentne sterowanie oświetleniem i sygnalizacją ostrzegawczą w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa pieszych w miejscach, w których doprowadzenie zasilania z sieci energetycznej jest niemożliwe bądź nieopłacalne.
Istotnymi czynnikami kształtującymi sposób implementacji prototypów są również:
Technologia w innowacyjnym produkcie, dzięki zastosowaniu zaawansowanego inteligentnego systemu sterowania oraz wysoce efektywnych energetycznie komponentów, stwarza możliwości rozwoju również innych nowych produktów w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego i ochrony środowiska (np. monitorowanie warunków pogodowych, monitorowanie natężenia ruchu samochodowego i pieszego, monitorowanie poziomu hałasu bądź zanieczyszczeń atmosferycznych).
Projekt realizowany w konsorcjum zapewnił synergię unikatowych kompetencji. Produkty powstałe w wyniku realizacji projektu zapewniły Wnioskodawcom uzyskać przewagę nad konkurencją z uwagi na unikatowe możliwości oraz niską cenę rozwiązań - porównywalną z analogicznymi rozwiązaniami zasilanymi w sposób konwencjonalny.